W niektórych przypadkach należy zwracać uwagę na wyrazy równoznaczne. Imię Misia zwiększa apetyt, Piotr zachęca do skakania i szaleństwa, a Ziba to przyjaciel Jogiego.
Zapowiadałem, że wrócę do prowadzenia bloga i chyba ten moment nastał. Od jakiegoś czasu mam okazję korzystać z drukarki 3d "Zortrax M200". Jak wiadomo metoda druku " FDM ", z której korzysta drukarka, ma pewne ograniczenia. Jednym z takich ograniczeń jest drukowanie modeli z nadwieszeniami. Żeby wydrukować model z nadwieszeniami, oprogramowanie powinno wygenerować podpory. Aktualnie kojarzę dwa sposoby na zrobienie takich podpór. Pierwsze z nich to skorzystanie z podpór generowanych przez program dostarczany z drukarką Z-Suite , a drugi to skorzystanie z darmowego programu Autodesk Meshmixer . Zazwyczaj korzystałem z podpór z Z-Suite ale ostatnio przeprowadziłem test jak radzą sobie podpory z Meshmixera. Poniżej przedstawiam zrzuty ekranowe z podporami z dwóch programów. Po lewej podpory od Z-Suite po prawej podpory od Meshmixer Jak widać na zrzutach, podpory z programu Meshmixer pozwalają zaoszczędzić trochę filamentu (3,29m vs 4,74m) oraz skracają czas ...
Kiedyś trafiłem na coś takiego jak UrabanLISP. Jest to dodatek do AutoCada, który automatyzuje pewne czynności w rysowaniu zagospodarowania terenu. Jedną z ciekawych opcji jest losowe skalowanie oraz obracanie bloków ( link do filmu na YouTube ). Niestety nigdy nie skorzystałem z tych narzędzi. Dzisiaj przypomniałem, że tak naprawdę część z tych funkcji da się bardzo łatwo napisać w Pythonie do Rhino 3d. Poniżej załączam zrzut ekranowy ze skryptem. Po uruchomieniu skryptu, wystarczy zaznaczyć bloki, które chcemy losowo przeskalować lub obrócić i gotowe.
Dzisiaj w popołudniowych godzinach w ramach odpoczynku spędziłem trochę czasu bawiąc się z algorytmem przyrostowym napisanym w Phytonie w Rhino3d. Powyższy obraz prezentuje 4 różne ścieżki wygenerowane przy tych samych warunkach.
Komentarze
Prześlij komentarz